wersja jezykowa angielska
 
`
menu - projekty menu-koło teatralne
Z Małej Szkoły w Wielki Świat

Od września 2010 roku, w Stowarzyszeniowej Szkole Podstawowej w Raszowej, prowadzony jest projekt „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”. Pod tą nazwą kryje się szereg mniejszych projektów, w ramach których uczniowie klas I-III oraz IV-VI rozwijają swoje umiejętności społeczno-obywatelskie oraz matematyczno- przyrodnicze.
Całość projektu przewidziana jest na trzy lata. W tym czasie, w ciągu każdego miesiąca realizowany jest jeden scenariusz.
Udział w projekcie szkoły w Raszowej jest wielkim wydarzeniem – do projektu zakwalifikowało się bowiem tylko kilka szkół z województwa opolskiego.
Nasza szkoła może pochwalić się zakończeniem już 4 scenariuszy – dwóch w grupie uczniów klas I-III i dwóch ze starszych klas IV- VI.
Uczniowie samodzielnie wybierali samorząd uczniowski, dowiadując się przy tym, za co taki samorząd jest odpowiedzialny, czym się dokładnie zajmuje oraz jak go później rozliczyć z pracy. W szkole została przeprowadzona kampania wyborcza, uczniowie przygotowywali plakaty i ulotki wyborcze kandydatów oraz urnę wyborczą.
W październiku uczniowie poszukiwali skarbów Raszowej. Pozwoliło im to zupełnie inaczej spojrzeć na okolicę, w której żyją na co dzień. Wynikiem tego scenariusza była mapa skarbów – kościoła, starych budynków i drzew. Uczniowie zaś przy okazji dowiedzieli się, jak pomniejszać przedmioty według skali oraz jak tworzyć przestrzenne modele budynków.
Uczniowie młodszych klas odkrywali zaś stare urządzenia gospodarstwa domowego. Dowiedzieli się jak wygląda tara do prania ubrań, formy do masła czy też młynki do mielenia pieprzu i kawy. Najmłodsi przyglądając się tym sprzętom nie tylko zauważyli kolejne eksponaty w swoich domach (np. stara pralka na strychu), ale także zauważyli postęp techniczny, który na przestrzeni lat zmienił te urządzenia.
Projekt „Z Małej Szkoły w Wielki Świat” otwiera przed uczniami zupełnie nowe możliwości. Pozwoli uczniom nie tylko uselekcjonować i wzbogacić ich wiedzę z dziedzin przyrody, matematyki, historii i języka polskiego, ale także pomóc w kształtowaniu się świadomego społeczeństwa obywatelskiego.
Założeniem projektu jest bowiem wypracowanie modelu małej szkoły i obalenie stereotypu, jakoby uczniowie ze społeczności wiejskich byli gorzej wykształceni niż ci z miast.
Agnieszka Zbytnik
nauczyciel w zespole projektowym społeczno-obywatelskim klas IV-VI